ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
elixira
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Şubat 2019 17:47
Son Ziyaret:
1 saat 22 dakika önce
Toplam Mesaj:
22 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Akvaryumdaki Sis (bulanıklık) Bakarmısınız
Benim akvaryumumda da şuan sis var bu şekilde ancak dün filtremi değiştirdim. Filtre malzemelerinin yarısı daha ilk defa kullanılıyor. E bakteri kültürü de ekledim. Yani bakteriler oturuyor daha yeni. Bu onun habercisi. Sizinde aynı durumda olduğunu bakterilerin oturduğunu düşünüyorum ama şöyle bir fark var, benim akvaryumumda balık yükü az ve büyük olduğu için canlılara pek sorun yaratmayacak bir durum bu. Ancak aynı durum sizin için geçerli değil. Umarım kazasız belasız sağlığına kavuşur akvaryumunuz.
Filtre Malzeme Dizilimi Ve Tabandaki Kum Değişimi
Merhabalar iki konu hakkında yardıma ihtiyacım var.
Öncelikle 100x40x55. 220 litre boyutlarında akvaryum. Dış filtre olarak Lifetech 838 kullanıyordum ve sesinden, su sızdırmalarından aşırı rahatsız olup tetra ex 800 plus aldım. Su değişimi ile birlikte filtreyi de değiştireceğim.
Ancak filtre malzemeleri konusunda yardıma ihtiyacım var. Elimde şu malzemeler mevcut:
elyaf, biyolojik sünger, bol miktarda seramik halka, eurostar aquaclay biyolojik filtre malzemesi([URL=https://www.hepsiburada.com/eurostar-aquaclay-biyolojik-filtre-malzemesi-500-ml-p-PTM452-1001?magaza=Mamamarket]link[/URL]), Tetra bb bioball filtre malzemesi([URL=https://www.hepsiburada.com/tetra-bb-bioball-filtre-malzemesi-p-PTAN402145566?magaza=NetAkvaryumPet&wt_gl=cpc.6824.shop.nelk.petshop&gclid=CjwKCAiA8K7uBRBBEiwACOm4d8f_WNMmV5ZYgbYK_NFYoKEyul40wwjmxSLkw3PRSaEc1JxPsBTzcxoCd-sQAvD_BwE]link[/URL]), aktif karbon
1-Filtre 4 sepetli, yukarıdan aşağıya hangi sıralama da neleri kullanmalıyım ideal kurulum nedir? Aralarından kullanmamam gereken var mı mesela aktif karbon bitkilerin kullandığı besinleri emiyor diye biliyorum. Ben akvaryumuma bitki eklemeye başladım. Ayrıca tropik balık besliyorum, corry, neon tetra, rasbora, melek mevcut şuanda.

İkinci olarak bitkilerimin daha sağlıklı gelişmesi için ve şuanda bitkilerimi toprağa sabitleyemediğim için sanırım tabanı değiştirmeyi düşünüyorum ancak akvaryumumu asla bozup baştan kuramam. Akvaryum çalışırken değişimleri gerçekleştirmem gerekiyor yani. Şuanki tabanım En alt katmanda aqua deco marka siyah kum(hagen gibi olan), Üzerinde sineklik, Orta katmanda lav taşı, En üst katmanda Eurostar Aquaclay Kum(şuan lav taşı ile aquaclay neredeyse karışmış durumda arasında sineklik yoktu.)
Aklımdaki plan sinekliğe kadar olan tüm aquaclay ve lav taşını temizlemek. Sinekliğe ulaştıktan sonra siyah quartz kuma dokunmadan üstüne jbl manado eklemek. Jbl manadonun yıkanmadan direkt olarak akvaryuma eklendiğini okudum. Şimdi sorum şurada:
2- 10 litre jbl manado yeterli olur mu yoksa 25 litre mi almalıyım?
3- Balıkları ellemeden bu şekilde kumun değişimini yapmam zararları olur mu olursa nedir?
4- akvaryumdan su çekmeyeceğim için suya direkt olarak ekleyeceğim jbl manado suda dağılır ve çamur yapar mı yoksa direkt dibe mi çöker?
5- Önerebileceğiniz akvaryumu baştan bozmadan yapabileceğim bir yöntem var mı? Ya da aşırı basit bitkilere bakacağım, çok insanda gördüm bu lav kırığı ve aquaclay ile başarı elde etmişler sizce bu işe hiç girişmemeli miyim?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/131120191855071.jpg[/IMG]

Arkadaşlar en azından 1. sorum hakkında bi fikri olan yok mu ya :/
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
Bitkiyi aldığımda ertesi gün gövdeleri çürümeye başladı zaten o yüzden gerçekten ışıktan değil de başka sebepten dolayı çürüdüklerini düşünüyorum. Dediğiniz gibi parametreler değişmiş olabilir. Çok uzun süredir herhangi bir gübre takviyesi yapılmadığından aylarda akvaryumda herhangi bir mineral kalmamış olabilir. Yada şu gnays kayanın üstündeki siyah damarlar bir mineralden çok fazla salgılayıp bitkileri çürütüyor olabilir. Verdiğiniz önerilere göre akvaryumda bir çok değişikliğe gideceğim. Uygun miktarda önerilen gübrelerden kullanacağım, power led'e geçme çalışmalarım başladı, sıcaklığı 25 dereceye düşürdüm. Haftalık su değişimlerini aksatmayacağım. Uzun süredir dış filtreyi temizlememiştim belki bu bile bir sorun olabilir su değişimiyle birlikte filtreyi de temizleyeceğim. Gnays kayalardan kurtulup o tarafı da lav kayası ile dekor yapacağım, en azıdan lav kayasının zararlı olmadığı ve hatta bakteri tutucu olduğunu biliyorum. Suyu yumuşatıyor olmasının bitkilere bir zarar verdiği konusunda da hiçbir şey duymadım. Akvaryumda kafamda soru işareti oluşturan her şeyi değiştireceğim. Çok sağolun
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
Dediklerinizde haklısınız ama daha önceleri ufak tanklarda böyle low tech bitkileri 0 gübre ve gerçekten çok kötü 5050 smd ışıklandırma ile yaşatmıştım. Hatta biraz abartmış olacağım ama 1 hafta evde olmadığım ışık açmadığım süre boyunca bitkilerim ölmemişti. Yani bakıyorum daha önce kullandığım ışıklandırma daha kötüydü o zaman ışıklarımda sorun olma ihtimali düşüyor, e daha önce gübre takviyesi yapmıyordum besin eksikliği olma ihtimali de düşmüyor mu otomatik olarak? Daha önceki akvaryumlarımdaki filtreleme ile şuanki filtrelemem arasında uçurum fark var. Filtreleme de ihtimali azalıyor. Kum deseniz şuankinin çeyrek yüksekliğinde siyah quartz kum dışında hiçbir kum kullanmıyordum. Şuan en altta siyah quartz üstünde de lav kırığı var en azından eskisine göre daha iyi durumda. Tek anlam veremediğim şey eskisinden daha iyi sistemde bir akvaryuma sahip olmama rağmen bitkilerim ölüyor. Sanki akvaryumumda spesifik olarak bitki gövdelerini çürüten bir alaşım varmış gibi bir durum var ortada :D
Neredeyse güllerden hiçbir şey kalmadı elimde. Hergün gövdesi çürüyenleri alıp çürümüş kısmı kesip geri ekiyorum ve artık kesilecek kısımları kalmadı.
Elodealarda hiçbir değişim gözlemleyemedim açıkçası. Acaba elodealar tüm besini çekip güle besin mi bırakmıyorlar diye de şüpheleniyorum.
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
[QUOTE=hanil]
Hocam biraz daha araştırırsanız forumda onlarca konu var. Evet öyle yazmış ama bir de tohum demiş.[URL]https://www.akvaryum.com/forum/bitki_tohumu_aldatmacasi_k904150.asp[/URL][/QUOTE]
O konuda bilgim yok hocam. Ben yazılana göre yorum yaptım ancak maalesef her ihtimalde de tohumlar arkadaşın yüzünü güldürmeyecek maalesef, tabi denemek istiyor umarım başarılı olur.
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
[QUOTE=hanil]

Ne yazık ki bu tohumların cuba ile alakası yok. Kaynağı çok ta belli olmayan suda uzun süre dayanmayan bir bitki çeşidi. Onu dışında yazınız arkadaş için oldukça yol gösterici...[/QUOTE]
Hocam nasıl cuba ile alakası yok. hemianthus callitrichoides demiş arkadaş.
https://www.akvaryum.com/hemianthus_callitrichoides_cuba_bitkir_25_883.asp
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
Hocam aldığınız tohum cuba tohumu ve maalesef kolay bakılabilecek bir bitki türü değil. Çok yüksek ışıklandırma çok iyi gübreleme ve co2 isteyen bir bitki yani orta-üst seviye zorlukta bir bitki. Akvaryum işlerine yeni başlamış birisi olduğunu için bu tohumlama işine girmemenizi tavsiye edebilirim. Kumu çeşme suyu ile pek tabi yıkayabilirsiniz. Kuma yakın bir şekilde fotoğraf alırsanız bazı markaların siyah quartz kumu mu yoksa akvaryumcuların sattığı boyalı taşlardan mı olduğunu anlayalım. Çünkü siyah quartz kum değilse onu da kullanmanızı tavsiye etmeyeceğim. Akvaryum boyutunuz başlangıç için ideal bir boyut. Size yapacağınız işlemleri şu şekilde sıralayabilirim.
1- Kesinlikle bir filtre edinmeniz gerekiyor seçenekleriniz şu şekilde: dış filtre, iç filtre, pipo filtre. Dış filtre alacaksanız sunsun hw-603b önerebilirim. Balıklarınız için en sağlıklısı dış filtre olacaktır. Ancak çok fazla balık bakmayacağım diyorsanız, basit bir iç filtre ve ya hava motoru alıp bağlanmış bir pipo filtre işinizi görecektir. Filtrelerin sadece 1 basit amacı var o da akvaryumunuzda yararlı bakteri oluşumunu sağlamak. Balıklarınızın dışkılarını bu bakteriler tüketerek balıklarınızın zehirlenmesinin önüne geçecektir.
2- Filtre kurulumu ile birlikte akvaryumunuza bir de ısıtıcı gerekmekte, ne bakacaksanız bakın maalesef evimizde baktığımız balıkların hiçbiri doğal koşullara alışık değiller ve sabit sıcaklık seviyorlar genelde balıkların çoğu 23-28 derece arasında yaşıyor ısıtıcıyı alacağınız balık türü/türlerinin en sevdiği sıcaklığa ayarlayacaksınız.
3- Bu malzemeleri akvaryuma taktıktan sonra çeşmeden bir kovaya/şişelere doldurarak en azından 4 gün bekletin. Ardından akvaryuma ekleyin. Sudaki klorun azalması gerekmekte.
4- Asla ama asla ısıtıcı ve filtreyi kapatmayın bu iki alet 7/24 çalışmak durumunda.
5- Suyu akvaryuma ekledikten sonra 10 güne yakın bir süre hiçbir şeyi ellemeden balık eklemeden bekleyin. Mümkünse petshoptan bakteri kültürü alarak üzerinde yazan miktar kadar akvaryuma ekleyin.
6- Bu neticeler sonucunda klasik balıklara bakmaya başlayabilirsiniz. Moli, lepistes, melek gibi tropikal balıklar, japon balığı türleri, chiclet türleri, çöpçüler vb gibi bir çok balık bakabilirsiniz ama kesinlikle dikkat edin beğendiğiniz balık türleri birbiri ile yaşamıyor olabilir.
7- Eğer illa bitki istiyorsanız anubias türleri, zeytin, limon, tütün, gül gibi bitkiler bakabilirsiniz. Bunlar basit ve görünüşü gerçekten güzel bitkiler. Ancak bunlara bakmak için de belirli bir aydınlatmaya sahip olmanız gerekiyor. Anubias alırsanız hiç ışık vermeseniz bile canlılığını koruyor. Ancak bir şeye bağlayıp akvaryuma salmanız gerekiyor, asla su altına girmeyecek hiçbir yeri.
8- Bir şey demişken bahsetmeden geçmeyeyim. Asla akvaryuma yabancı madde koymayın. Süs, plastik eşyalar, boyalı şeyler vb.[EDIT]elixira,2019-11-05 23:48:29[/EDIT]
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
O halde şuanki bitkileri elimdeki ışıkla 6-8 saat boyunca aydınlatsam ve büyümelerine değil de hayatta kalmalarına odaklansam. Ardından bitki sayımı çoğaltıp power led'e mi geçiş yapmalıyım yoksa bu ledlerin uzunluğunu mu artırmalıyım? Bir de power led konusunda öneriniz var mı royal blue, deep red sayısı vb.
Hiçbir şekilde co2 sisteme geçmeyeceğim maalesef o yüzden hep çok kolay bitkilere bakmayı düşünüyorum, gül, zeytin, limon, elodea, bacoba vb. Ortalama bir bitki sayısında bir power led sayı önerisinde bulunabilir misiniz. Bitkilerin çok büyümesindense ölmemeleri ancak yosun da oluşmaması üzerine kurmaya çalışıyorum akvaryumu.
Dediğiniz gibi yosun çok kafaya takılacak bir şey değil bu kurulumdan önce de çok daha kötü ışıklandırma ile böyle bitkilere baktım. Onlarda da ufak tefek yosun sorunu oluyordu ama haftalık temizlikte gayet rahat temizleniyordu. Ancak son yaşadığım yosun sorunu inanın inanılmaz seviyedeydi. Camları ve kayaları sarmalarını vb geçtim artık kum tamamen yosunla kaplanmıştı, bitkilerin yaprakları yosunla kaplanıp tüm bitkilerim ölmüştü. Evet yosun belirli bir çoğunlukta zarar vermiyor ancak böyle olduğunda bitki kalmıyor akvaryumda :)
Hatta şöyle söyleyeyim, 100 litre akvaryumda ortalama sayıda kolay bitkiyi 5050 smd ile bakmışlığım var ve bu denli yosun, böyle çürüme yaşamamıştım. Yani dediğiniz gibi 5730 da yetersiz kalıyor olabilir ama 5050 daha da kötü bir ışıklandırma sistemi ancak 5050'de ben bu çürümeyi yaşamadım. Aquadeconun siyah hagen çakması olan kumundan kullanmıştım eski akvaryumlarımda. Ancak forumda bazı insanların bu kum çeşidinin balıklara uzun vadede zarar verdiğini söylemesi ve benim de bu uzun vadeli zararı yaşamam üzerine siyah kumun üzerini lav kırığı ile örttüm. Gerçekten de balıklarım çok çok çok daha sağlıklılar bunu yaptığımdan beri. Ama bunu yaptığımdan beri bi türlü bitki konusunda yüzüm gülmedi.
Şöyle size daha önceki akvaryumumdan bi görüntü paylaşayım. Sadece 6-8 saat smd 5050 60cmlik aydınlatma. 0 takviye. Bitkilerim fazlasıyla sağlıklıydı. Şuan bu akvaryuma oranla daha fazla dikkat ediyorum her şeye. Ancak gözden kaçırdığım ya da bilmediğim farklı bir ayrıntı var.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120192254351.jpg[/IMG]

Suan kullandigim isik
https://m.n11.com/guclu-isik-akvaryum-led-aydinlatma-armatur-adaptorlu-secenekli-P386463928?RENK=G%C3%9CNI%C5%9EI%C4%9EI&A%C3%87MA+ANAHTARI=ANAHTARSIZ&%C3%96L%C3%87%C3%9C=30+CM&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQiA-4nuBRCnARIsAHwyuPpNGARsdGiLezXHPaNBz1GERW-DiKIlgHi3Q1lca_urwYmsTvwQNWMaAp5rEALw_wcB
Bunun bir metre beyaz modelini kullaniyorum. Sizce bunun renkli modeli ile destek mi yapmaliyim yoksa en bastan power led armatur mu yapmaliyim
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
[QUOTE=Flexa]Bitkilere yapılabilecek çoğu eziyeti yapmışsınız. Bu kadar az sorun yaşamanız bence bir mucize. Doğru düzgün büyüyebildiklerini sanmıyorum bu şartlar altında, anca hayatta kalabilmiş olmalılar. Elodeaların formları oldukça iyi görünüyor ama bunlar sanırım yeni aldıklarınız?

- Işık 2-3 saat az geliyor
+ 1 metre SMD LED, 220 litre bir akvaryum için 10 saat bile açsanız pek yeterli gelmez. Bitkilerde ışığın şiddetiyle, toplam ışıklandırma süresinde hoş bir ilişki var çoğu kişinin gözden kaçırdığı. Mühim olan toplamda ne kadar fotonu efektif bir biçimde kullanabildiği. Yeterli bir aydınlatmayla 8 saat optimal aydınlatıyoruz bitkili akvaryumları. Sizde bence bu süre 10 saat olabilir, fakat yerinizde olsam ışıkları değiştirme yoluna giderdim. Fakat bitki sayınız az olduğundan, karar biraz size kalmış.

- Akvaryumun tabanındaki lav kırıkları bitki gelişimine uygun değil.(Bildiğim kadarıyla lav kırığı iyi bir bitki tabanı ama).
+ Lav kırığının bitki için bir besleyici yanı yok. Lav kırığının en büyük faydası bakteriler için yuva oluşturacak porlu bir yapıya sahip olması.

- Akvaryumumda az su değişimi yaptığım için bitkilerin gelişimi için gerekli mineraller yok.
+ Su değişimi yapsanız bile eklediğiniz suda gerekli kimyasallar olmayabilir. Sorununuz potasyum eksikliği gibi bir şeyden kaynaklanıyor pek muhtemel. Ben yerinizde olsam AF Macro gibi bir gübre alır, yavaş yavaş dozlardım.

- Akvaryumda bulunan fotolarda görebileceğiniz gnays kayaların(Özellikle çok büyük olanın) bitkilere zarar verme ihtimali. Fotolarda görebileceğiniz üzere büyük gnaysın üzerinde garip bir siyah kısım var.
Gnays kayaları bitkili tanklarda pek tercih etmiyoruz. Bu kayaların suya etkisi çok iyi bilmediğim için yorumu diğer arkadaşlara bırakıyorum.

-27 Derece çok mu fazla?
Çok fazla değil ama sınırda. İdeal olarak 23-24 C dereceyi tercih ediyoruz bitkiler için. Sıcaklıkla birlikte bazı yolakların verimliliği değişebiliyor.

Bence öncelikle bunlar üzerine yoğunlaşarak adım adım ilerlemeyi deneyin.[/QUOTE]
Hocam teşekkürler öncelikle yanıtınız için. Hiç bitkim yoktu zaten sadece bunlar var bunlar da 2-3 günlük.

-Normal bir smd led olsa idi dediğiniz anlamlı olurdu ancak 5730'dan bahsediyoruz. Akvaryumda co2 kullanmıyorum zaten bir de ışığın gücünü arttırırsam az bitkili bir akvaryumda haddinden fazla yosunla karşılaşmaz mıyım? Zaten zamanında önce 4 metre ardından 2 metre kullanarak günlük 8 saat ışık süresi ile çok kötü yosunlanma yaşadım. Bir çok şey denedim bu yosundan kurtulmak için. Son çare olarak ışığı azalttığımda yosundan kurtuldum. Bu kadar az bitkiye günlük 6 saat ışıklandırma yetersiz olur mu?
- Peki akvaryum tabanı konusunda öneriniz var mı? Baştan aşağı tekrar mı kurmalıyım akvaryumu yoksa şuanki tabanım basit bitkileri kaldırabilir mi?
-Elimde reeflowers all inclusive gübre var bunu kullanmaya başlayacağım hemen.
- Gnays kayalar konusunda başka bir yorum daha gelirse kaldıracağım o halde. Gnays kayalar konusunda genel kanının suya hiçbir salınım yapmadığını okumuştum çoğu yerde.
- O halde sıcaklığı 25 dereceye düşüreceğim. Umarım 2 derecelik ısı düşüşünden balıklar etkilenmez. Çok teşekkürler yardımınız için.
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
Akvaryum boyutu: 100x40x55. 220 litre
Filtre: lifetech 838. 4 sepetli 1 sepeti mavi sünger, 2 sepet seramik halka, 1 sepet Eurostar Aquaclay Biyolojik Filtre Malzemesi, Her sepette elyaf bulunuyor.
Kum: En alt katmanda aqua deco marka siyah kum(hagen), Üzerinde sineklik, Orta katmanda lav taşı, En üst katmanda Eurostar Aquaclay Kum
Bitkiler: Elodea ve gül.
Taşlar: Gnays kaya, Lav Kayası
Isıtıcı: Tetratec ht200, Akvaryum 27 derece
Canlılar: 4 Melek, 6 Çöpçü, 1 Zebra Danio, 3 Neon tetra, 6 Rasbora
Bakım: Son 3 aydır aylık %40 su değişimi, Her su değişiminde Reeflowers Effective Conditioner, Haftada 1 su değişimine yöneleceğim farkındayım az olduğunun su değişiminin ama akvaryumdaki canlı sayısının az olduğunu göze alırsak şuana kadar bir sorun yaşamadım.
Işıklandırma: 1 metre 5730 smd led. Günde 2-3 saat açık
Merhabalar 4-5 gün önce biraz gül ve elodea aldım ve direkt olarak ektim. Elodealarda bir değişiliklık yok ancak güller hemen erimeye başladı. Bu akvaryum yaklaşık 1 senedir çalışıyor. İlk kurulduğunda şuan kullandığım ışığın 4 tanesini kullanıyordum, her hafta su değişimi yapıyordum ve hergün ışık 8 saat açık kalıyordu. Bu sebeple aşırı yosunlanma yaşadım ve bitkilerimin hepsi öldü ancak bir kısmı aynı bu şekilde gövdeden eriyordu. Şimdi yine bitki sevdam tutuştu ve yine bitkilerim eriyor. Artık buna kesin olarak bir çözüm bulmak istiyorum lütfen yardımcı olun.
Bu bitkilerin erimesindeki sebep ne? Aklımdaki potansiyel sorunlar şu şekilde:
- Işık 2-3 saat az geliyor
- Akvaryumun tabanındaki lav kırıkları bitki gelişimine uygun değil.(Bildiğim kadarıyla lav kırığı iyi bir bitki tabanı ama).
- Akvaryumumda az su değişimi yaptığım için bitkilerin gelişimi için gerekli mineraller yok.
- Akvaryumda bulunan fotolarda görebileceğiniz gnays kayaların(Özellikle çok büyük olanın) bitkilere zarar verme ihtimali. Fotolarda görebileceğiniz üzere büyük gnaysın üzerinde garip bir siyah kısım var.
-27 Derece çok mu fazla?
Bana kesin çözümler ve sebepler söyler misiniz? Bu çürümenin kesin sebebi şudur şeklinde bir bilgiye ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
Çürüyen bitkiler:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191847111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191847241.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191847391.jpg[/IMG]
Aydınlatma:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191847541.jpg[/IMG]
Akvaryum:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191848091.jpg[/IMG]
En büyük gnays üstündeki siyah noktalar:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/051120191848241.jpg[/IMG]

[EDIT]elixira,2019-11-05 19:02:30[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,781,678 Mesaj
  • 406,524 Konu
  • 91 Forum
  • 144,192 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,885 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.