ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sefo
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Kasım 2018 00:28
Son Ziyaret:
17 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
24 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ŞERİF KÜÇÜKÖĞRETMEN
Doğum Tarihi:
19 Haziran 1978
Yaş:
41
İl:
Hatay
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Yeni Bitkili Akvaryumda Sıvı Gübre Ve Işıklandırma
Arkadaşlar günaydın,
iç parazit sonrası sıfırdan 60*30*38 boyutlarında yaklaşık 68 litrelik akvaryumu kuralı 11 gün oldu. Suyun oturması için dış filtre ve hava taşı aralıksız çalıştırıldı.İlk kurulumda sera aquatan ve iki günden sonra her gün sera nitrivec eklemesi yapıldı.Ayrıca her sabah bir tutam pul yem suya atıldı. 9.gün iki elma salyangozu, 11. gün iki çöpçü balığı suya alıştırılarak eklendi.
Ayrıca 11.gün yeni gelen iki bağ Myriophyllum Spicatum Tilki Kuyruğu,bir bağ Cabomba Aquatica ve bir bağ Vallisneria Nana 'Saz' bitkilerinin ekimi yapıldı.(kum olarak hagen siyah kum var).Bu sabah bir tane dip yemi suya atıldı.Yarın da iki elma salyangozu daha ve cumartesi günüde diğer iki çöpçü balığını eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca bu ayın sonunada 12-13 tane blue grass lepistes eklemek istiyorum.
CO2 sistemi kullanmıyacağım, elimde ReeFlowers Aquaplants All Inclusive Sıvı Gübre, ReeFlowers Aquaplants Potash ve Sera Florena Akvaryum Bitki Gübresi var ayrıca akvaryumda bir tane svlyana daylightstar T8 15 w ışıklandırma var.
Şimdi sorum şu bu günden itibaren ışıklandırma kaç saat yapmalıyım ve elimdeki gübreler yeterli mi? Ayrıca gübre eklemesini kaç günde ne kadar eklemeliyim?
Tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.


İç Parazit Sonrası Akvaryumu Sıfırdan Kurma
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri:
Akvaryum Kapasitesi (litre):
Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Filitrasyon:
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):

Arkadaşlar merhaba,Şubat ayında kurduğum lepistes akvaryumumdaki lepisteslerim yaklaşık 2 aydır iç parazit yüzünden teker teker ölüyorlar.Akvaryumda 5-6 tane lepistes,4 çöpçü ve 4 elma salyangozum kaldı.
Kalan lepisteslerde hasta aslında ölmelerini bekliyorum. Akvaryumu yeniden low tech bitkili kurup bu kez sadece blue grass lepistes beslemeye niyetim var.
Akvaryumu nasıl hastalıktan arındırabilirim, jbl manado kumum vardı komple kaldırıp yerine Hagen Aquadeco kum alıcam,ama akvaryum camlarını dış filtreyi nasıl temizlemeliyim? Dış filtredeki bakterilerden hayır gelir mi artık,komple musluk suyu ile temizleyesim var ya da kurtarabilir miyiz bakterileri. Tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.
Reeflowers Siyah Bitki Kumu
Low tech lepistes akvaryumu kurucam zeminde siyah kum kullanmak istiyorum.Fakat o kadar kafam karıştı ki aşağıdaki kumlardan hangisini öneririsiniz?
[URL]https://www.hepsiburada.com/reeflowers-siyah-bitki-kumu-3-5mm-kovadan-bolme-10kg-p-HBV00000F1U4A?magaza=Atakanpetshop[/URL]
Birde bu kkumun 1-2 mm olanı var
[URL]https://www.hepsiburada.com/reeflowers-siyah-bitki-kumu-1-2mm-kovadan-bolme-10kg-p-HBV00000F1U48?magaza=Atakanpetshop[/URL]

[URL]https://www.hepsiburada.com/vitasand-pro-91-yikanmis-akvaryum-bitki-kumu-siyah-20kg-p-HBV000001AKOH[/URL]

Ya da bunların dışında hangi kum önerirsiniz?[EDIT]sefo,2019-08-28 17:03:17[/EDIT]
Hagen Siyah Kum Hakkında
[URL]https://www.hepsiburada.com/reeflowers-siyah-bitki-kumu-3-5mm-kovadan-bolme-10kg-p-HBV00000F1U4A?magaza=Atakanpetshop[/URL]
Lepistes akvaryumumda kullanmak üzere bu kumu önerir misiniz? Bir de aynı kumun 1-3mm olanı var low tech bir akvaryum için 1-3mm mi 3-5 mm mi daha iyi olur?[EDIT]sefo,2019-08-28 13:24:23[/EDIT]
Tatil Yemi
Değerli arkadaşlar,
biri yaklaşık 60 lt. içinde 20’ye yakın lepistes, 1 çöpçü ve 1 vatoz olan ve diğeri yaklaşık 30 lt. 50 civarı karışık yavru lepistes olan iki akvaryumum var. Yaklaşık bir hafta kadar şehir dışında bulunacağımdan tatil yemi kullanmak istiyorum. Hangi yemi nasıl kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
Rıza bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu arada tankınız gayet başarılı,emek vermişsiniz tebrik ederim.
Bu vana iş görür gibi duruyor en azından temizlik açısından işleri bayağı kolaylaştırır düşüncesindeyim. Peki bu ikinci vananın debiye olumsuz bir etkisini gözlemlediniz mi?
Bu ikinci vanayı sisteme ekleme şekliniz, gördüğüm kadarıyla su basış hortumunu kesip araya yerleştirme şeklinde galiba. Bu arada ben motoru üstte kullanıyorum acaba bi sıkıntı yaratır mı?
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
Arkadaşlar iyi akşamlar,
dış filtreyi temizlerken motorun olduğu kısımda vana olmadığı için biraz sıkıntı oluyor.Bu problemi çözen varsa ikinci musluğu nasıl takabiliriz paylaşabilir mi?
Yavru Lepistes Tankında Yararlı Bakteri Oluşturma
Değerli akvaristler,
Benim 30lt.lik içinde 50-60 civarı lepistes yavrularının bulunduğu cama cam bir akvaryumum var. Bu akvaryumda ufak bir pipo filtrem ve hava taşı kullanıyorum.Fakat suda gezen partikülleri bir türlü gideremiyorum.Kullanmadığım bir iç filtrem var ama yavru akvaryumunda kullanmak istemiyorum. Faydalı bakteri oluşumunu arttırırsam belki daha iyi bir sonuç alabilirim diye,hafta sonu pipo filtreye yardımcı olması açısından, plastik bir bardak içerisine seramik halka ve sera siporax koyup ortalarından geçerek su akışı olsun diye hava taşını ekledim, sizce bunun bakteri oluşumuna bir faydası olur mu?
Ayrıca bazı yurtdışı kaynaklı cama cam lepistes akvaryum videolarında tabanda seramik halkalar gördüm.Bu faydalı bakteriler su akışı olmasa bile seramik halka veya sera siporax üzerinde oluşur mu?

Birde [[URL]https://www.akvaryem.com.tr/Xinyou-XY-168-Mini-Uretim-Filtresi,PR-4030.html[/URL]
linkini eklediğim filtreyi, yavru akvaryumunda pipo filtreye ek olarak alsam, alt kısma siporax ve seramik halka koysam hazırladığım barbaktaki sistem yerine daha mı iyi olur?


[EDIT]sefo,2019-03-18 13:33:18[/EDIT]
Dış Filtre Ve İç Filtrenin Beraber Kullanımı
Sunsun hw-603b Dış filtremin dizilişi şu şekilde;aslında kendimce bir modifiye yaptım
Motor üstte kullanıyorum yani su alttan üste doğru hareket ediyor ve 3 süngerden sarı olanı çıkardım
en allta yani suyun ilk girdiği yerde ,seramik halkalar üzerinde kendi alt sepeti
sepet üzerinde bioball,sonra mavi sünger,sonra siporax,sonra siyah sünger,elyaf ve en üstte pürigen ve üst sepet şeklinde.
Dizilimin iyi olduğunu düşünüyorum, yani bu kadar filtre malzemesine rağmen su berraklığı istediğim gibi değil.Gerçi dediğim gibi bir ay oldu akvaryum kurulalı belki de bakteri kültürü henüz tam olarak oluşmadı.[EDIT]sefo,2019-03-06 13:04:44[/EDIT]
Dış Filtre Ve İç Filtrenin Beraber Kullanımı
Arkadaşlar merhaba,
Bir ay önce kurduğum yaklaşık 65lt.lik az bitkili lepistes akvaryumumda; sunsun hw-603b dış filtre kullanıyorum. Dış filtrenin basış borusunun ucunda fıskiye aparatı ile su yüzeyini hareketlendirecek şekilde kullanmaktayım.Suyum temiz gibi görünsede, hem su üzerinde yağlanma hemde akvaryuma yandan bakıldığında çok berrak görüntü yok. Elimde kullanmadığım küçük bir iç filtrem var acaba dış filtreye mekanik temizlikte yardımcı olsun diye bu iç filtreyi kullansam içini kendi süngerleri yerine elyaf ile doldursam olur mu?(ya da ne önerirsiniz?)
Ayrıca bu iç filtreyi kullanırsam akvaryumda emiş tarafına mı yoksa basış tarafına mı koymam gerekir?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,781,678 Mesaj
  • 406,524 Konu
  • 91 Forum
  • 144,192 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,885 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.