ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3662
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
6 Saat 21 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3946 [1.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
50 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Gündoğumu, Günbatımı Simulasyonu Dıy
Siyah pcb daha güzel oldu [:)]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/191020192301121.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/191020192304131.jpg[/IMG]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Balığın gözününe parlak ışık vurması biraz sıkıntı. Kendi sistemimde bunu gündoğumu simulasyonuyla aştım. Işıklargündoğumu gibi yavaş yavaş önce kırmızıdan başlıyarak açılıyor. Balığı stress etmeden adapte ediyor. Konusunun linkinide atıyım:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/gundogumu_gunbatimi_simulasyonu_diy_k913946.asp[/URL]

Işık dağılımı olarak yüksekden lensle aşağıya indirmek çok daha iyi dağılım sağladığı gibi zeminede daha kuvvetli ışık iniyor. Lens olmayacaksa suya yakın durması gerek, yoksa ışığın ciddi bir kısmı akvaryum dışına saçılıyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=aliuzar]

Deep red diye geçen kırmızıdan kullandım. Hepsini Cold white yapsam sizce daha iyi verim alırmıyım monte carlo için ?[/QUOTE]

İlk sayfada yazan oranları kullanın. Soğuk beyaz 6000-7000 kelvin olsun. Farklı olarak royalblue yu az fazla 2 adet koyun. Bir adedi tüm tanka dağılmaz.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Atilla14]Merhaba,
Power Led Armatür tamamlandı. Görüntü aşağıdaki resimdeki gibi oldu. Dağılım uygun olmuş mu ? Gözüm florasana alıştığı için bana biraz farklı geldi. Mavi ve mor sanki çok baskın geldi gibi. Sizin yorumlarınız nedir. Akvaryum ölçüleri : 100x45x45 zemin bitkileri için 90° lens kullanmalımıyım ? Sanki parlaklık da az gibi.
Dizilim:
Soğuk Beyaz : 6000 K 36 Adet 50%
Deep Red : 660 nm 16 Adet 22%
Royal Blue 430-450 nm 9 Adet 12%
Uv Mor: 420-430 nm 5 Adet 7%
Full Spectrum : 4 Adet 5%
Yeşil 530 nm 2 Adet 2,80%
Kırmızı 630 nm : 0
Toplam 72 Adet

[/QUOTE]

Dağılım güzel duruyor. Full spectrum ledde bolca kırmızı ve mavi içerdiğinden biraz daha mor yapması normal. Mor ve kirmizi biraz azaltılabilir ama çok gerekli değil. Işığın floresandan daha az parlak gözükmesi normal. Benim yaptığım ledlerdede sıkça karşılaştığın bir geri bildirim. Aslında bitkiye inen ışık aynı güçteki floresanın 2-3 katı. Parlaklığın az gözükmesinin iki nedeni var. En büyük etken ışığın açısı. Floresanda ışık 360 derece dağıldığı için bir kısmı dışarı saçılır, akvaryumun karşışında oturanın gözüne gelir, ledde ışık açısı 120-140 derece, hele lens kullanıldığıda 90 derecenin altına iniyor, ışık çevreye dağılmadan bitkinin üzerine iniyor. Ne demek istediğimi aydınlatmayı yerinden kaldırıp gözünüze çevirirseniz anlarsınız, adamı ışık tutulmuş tavşana çevirir. İkinci nokta ise ışığın renk dağılımı. Fotosentezde kullanılan renkler ağırlıklı olarak mavi ve kırmızı, tam tezat şekilde insan gözünün iyi gördüğü renklerde fotosenteze etkisi çok az olan yeşil ve sarı. Bizim yaptığımız aydınlatmada bitki için büyük oranda kırmızı ve mavi içeriyor ve 660nm derin kırmızı 440nm royalblue gibi insan görüş sınırının dibinde renkleri kullanıyoruz. İnsan gözü 400 ila 700nm arasındaki renkleri görür. Bu renkleri az görmemizin yanında bitkide fotosentezde ışığın büyük kısmını emiyor, yansıtmıyor, özellikede kırmızı ve mavileri. Haliyle ışık bitkiye odaklanıp, büyük kısmı bitki tarafından emildiği için insan gözü yansıyan fazla bir ışık görmüyor, daha karanlık gözüküyor.

[QUOTE=aliuzar]Merhaba 35x28x30 yani 30 litrelik nano bitkili için resimdeki şekilde power led yaptım fakat 23 w lık philiphs ampuldeki verimi alamıyorum zeminde monte carlo var acaba mavi kırmızı ve full spectrum kullanmam mı hata oldu ufak akvaryumda ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/168444/151020192239171.jpg[/IMG][/QUOTE]

630nm düz kırmızı kullandıysanız pek verim vermez.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Atilla14]Merhabalar,
Power led armatür yapımına başlamadan çıkartmış olduğum sıralamanın uygunluğu hakkında bilgi alabilirmiyim. Yaklaşık 200 sayfalık paylaşımları okudum ve Mustafa bey'in ilk sayfada belirttiği oranlara biraz ufak ekleme yaptım. 6000K Soğuk beyaz sayısı oranın biraz altında kaldı gibi fotosentez ve doğal görüntü bozulur mu, alg oluşur mu? endişelerim var. Başlamışken tecrübelerinizden faydalanıp nokta atışı yapmak istiyorum. Defalarca bu konu açıldı belki ama sıralama gözüme çok renkli geldi.
Uygun derseniz 1. dizilim şeklinde başlayacağım.
Florasanla çok güzel bitkili high tech akvaryumlarım oldu inşallah power led ile de başarıp 20 yıldır sürdürdüğüm bu hobimde yine mutlu olurum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/101020191527091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/130520191508071.jpg[/IMG][/QUOTE]

Foto yerine lederin sayılarını elle yazsaymışıız daha kolay olurmuş. Fotodan seçmek için ayrı zahmet gerekiyor. Renk dağılımları iyi gözüküyorç %60 beyaz iyi. Yeşili 2 adet koyun, bir yeşil tüm tanka dağılmaz, fazlasıda baskın gelip suluboya etkisi yapabilir. Full spectrum vars 630 kırmızıya gerek yok. Full spectrumda fazlasıyla 640 mevcut. 3 yada 4 adet full spectrum koyun renk çeşitliliğini artırsın.
Bitkilerin Işıksız Kalma Süresi ?
Hemen hemen tüm yosun problemlerinde öncelikli önlem bol su değişimidir ama yeşil su yosunu bu konuda istisna. Su değiştirdikce yosunuda besliyorsunuz. Hele %75 su değişimi hata olmuş. %75 su değiştirdiğinizde akvayumdaki ve filtredeki yararlı bakteriler bundan etkilenir ki, yeşil su yosunun ana nedeni bakterilerdeki yetersizlik sonucu oluşan amonyak sıçramalarıdır. Suda amonyak olduğunda kuvvetli ışıkla birleşirse yeşil su ortaya çıkıyor. Şu aşamaya geldiğinde uv filtre olmadan temizlemesi biraz zordur. Çok katı karartma uygulamanız gerek ve tabi filtrede bir problem yada yetersizlik varsa onuda elden geçirmeniz gerekli.
Sakal Yosunu
[QUOTE=-Cracken23-]

0.15 az olmaz mı? 15-20 litre bir akvaryum planlıyorum yakın bir zaman için, bu hesapla 2-3W'lık bir ampul kullanmam gerekiyor[/QUOTE]

Litreye 0.15w power led yada kaliteli şerit/modül led için. Led ampül olacaksa biraz daha yüksek olması gerekebilir. Tasarruf ampülüyse litreye 0.5w gerekir.
Sakal Yosunu
[QUOTE=volkanizma06]

Benim akvaryumda bitkilerin yapraklarının kenarlarında oluşuyor. Bu fosfat yetersizliğine işaret demekki.[/QUOTE]

Her zaman fosfat demek değil ama çoğunlukla fosfat. Mekanizma şu şekilde işliyor, bitki sudan mineralleri çekiyor ama sonrasında ana besinlerinden biri özelliklede fosfat eksikse bu mineralleri işleyemeden yaprağınadan geri salıyor. Yaprak kenarındaki sakalın nedenide bu. Gübre oranlarındaki dengesizlik.

[QUOTE=-Cracken23-]

Düşük destekli nano akvaryumlarda(15-30 litre aralığı) nasıl bir ışıklandırma önerirsiniz? [/QUOTE]

Litreye 0.15watt ı geçmeyen kaliteli markalı soğuk beyaz led öneririm. Şeritde olabilir, modülde. Power led olacaksa %20 derin kırmızıyla desteklemek güzel sonuç verecektir.
Sakal Yosunu
Yüksek destekli tankda sakal yosununa dengesiz co2 ve yetersiz biolojik filtrasyon neden oluyor, düşük destekde co2 verilmeyen akvayumda ise yüksek kelvin aydınlatma sakalı çoşturuyor. Excel öldürmede etkilidir. Özelliklede şırınga ile tam köküne zerk edilirse. Bunun dışında yeni oluşumu engellemek için co2, aydınlatma ve filtrasyonu elden geçirmek gerek.

Özel durum olarak sakal yosunları yaprakların kenarlarından çıkıyorsa bu gübre dengesizliğinine büyük ihtimak yetersiz fosfata işarettir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=nanoist]

40 cm bir nano tankta sadece 23W 2700K tasarruflu ampul kullanıyorum, zeminde monte carlo, rotala ve ayrıca hydrocotyle tripartita yetiştiriyorum. Bitki gelişimleri, fotosentez gayet iyi ve yosun problemim yok. Sadece 6500K kullandığım zamanlar oldu, bitki gelişimi çok yavaştı ve birkaç tür yosun ile başım derde girdi. Bitkilerin yavaş gelişmesinin uzun vadede gerçekten iyi bir durum olmadığı ortaya çıkıyor. Sonra 6500K ile 2700K kombine ettim, yosun problemi patlama yaptı. Bitkilerin çoğunu derin budadım ve kalan az miktarda bitkiyle tankı sıfırdan tekrar kurdum. Yerli yabancı birçok sitede araştırma yaptım ve sonuçta yaklaşık 5 aydır sadece 2700K tek bir tasarruflu ampul kullanıyorum ve memnunum, demek ki 2700K içinde yeterli oranda mavi mevcut, bunu görmüş oldum. Şimdi ekstra bitki gelişimi için mavi oranını bir parça artırmak adına yakın bir zamanda 3500K ve 4500K ledleri kombine edip yeni bir aydınlatma denemek istiyorum.
Kısacası kendi tecrübeme dayanarak benim tavsiyem cüzi bir miktarla düşük kelvin tasarruflu veya led ampul denemenin faydalı olacağı yönünde. [/QUOTE]

Tasarruflu ampül dediğiniz kompak floresanlar. Kompak floresanın kelvin değerleriyle ledlerin kelvin değerlerini karıştırmamak gerek. Kelvin değeri ışıkdaki renklerin ortalaması gibi bir şey ama 4+6 in ortalamasıda 5, 9+1 in ortalamasıda aynı 5. Yani aynı kevin değeri aynı ışık oldukları, aynı renkleri içerdikleri anlamına gelmez. 2700 kelvin floresanda bitkinin fotosentezde kullandığı kırmızı tayfı mevcut artı azda olsa mavi. Bitki adapte olduğunda güzel sonuç verebilir. Öte yandan 3000 kelvin sıcak beyaz led fotosentezde kullanılan kırmızılar yerine bol miktarda truncu ve sarı renkleri içerir ki, bunlar yeşille beraber fotosentezde en az kullanılan renkler. Bu yüzden düşük kelvin beyaz ledlerin bitkiye çok bir faydası olmuyor.

Şunu yaparsanız güzel sonuç alabilirsiniz: 2700 kelvin kompak floresanının yanına 10bin kelvin kaliteli marka soğuk beyaz led koyun. Eğer ışık gücü çok fazla gelmezse doğru güçde olursa çok iyi netice alırsınız. Kaliteli led önemli, her ledin spektrum dağılımı aynı olmuyor. 2700k floresandan kırmızı bandda iyi ışık alıyorsunuz, yüksek kelvin ledde mavi bandda etkili fotosentez ışığı verecektir. 6500k kompak floresanda kötü sonuç almanız ışık gücünün fazla gelmesindende olabilir, 6500ün içerdiği çok fazla yeşil rengin 2700deki yeşille üst üste fazla gelmes ide yosunu beslemiş olabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,771,278 Mesaj
  • 405,305 Konu
  • 91 Forum
  • 143,590 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,713 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.